Edukacja leśna

Edukacja przyrodniczo-leśna w Lasach Państwowych to jedno z zadań, które traktujemy bardzo poważnie. W działalność edukacyjną zaangażowanych jest od 5 do 9 tysięcy leśników.

Do dyspozycji uczniów, nauczycieli i rodziców z dziećmi przygotowaliśmy w całej Polsce:

  • 53 Ośrodki edukacji leśnej
  • 212 Izb edukacji leśnej
  • 442 leśne wiaty edukacyjne
  • 758 leśnych ścieżek edukacyjnych
  • 1 1426 punktów edukacji leśnej
  • 3 158 innych obiektów wykorzystywanych w działalności edukacyjnej

Do wyboru, w zależności od pogody i pory roku, a także oczekiwań uczestników (i sytuacji pandemicznej) są tradycyjne formy edukacji oraz zajęcia edukacyjne online.

W ramach tej pierwszej formy można zgłosić się do miejscowego nadleśnictwa z prośbą o zorganizowanie zajęć terenowych i wycieczek edukacyjnych z przewodnikiem lub zaprosić leśnika z lekcją przyrodniczą do szkoły czy zorganizować wspólnie spotkanie poza szkołą (np. w Domu Kultury, Urzędzie Gminy, Muzeum etc.). Zajęcia mogą odbywać się także w izbach edukacyjnych i ośrodkach edukacji leśnej.

Leśnicy zapraszają również do współpracy w zakresie organizacji konkursów leśnych (wiedzy, plastycznych, literackich itp.), akcji i imprez edukacyjnych, festynów, targów, wystaw edukacyjnych itp.

Lasy Państwowe są otwarte również na wirtualną edukację przyrodniczo-leśną – oferujemy lekcje i warsztaty online, pokazy filmów, konkursy edukacyjne i inne. Posiadamy bogatą bazę materiałów edukacyjnych do bezpłatnego wykorzystania (scenariusze zajęć, wydawnictwa, czasopisma, treści audio i wideo).

Przypominamy, że edukacja przyrodniczo-leśna w Lasach Państwowych jest bezpłatna (z nielicznymi wyjątkami, gdzie pobierane są opłaty za wykorzystane materiały, np. podczas zajęć rękodzielniczych).

Skontaktuj się z najbliższym nadleśnictwem, aby dowiedzieć się o szczegółach:

Skip to content